Porady

Sierpień w ogrodzie

Możemy rozpocząć przesadzanie drzew i krzewów iglastych, które zakończyły już fazę wzrostu. Przesadzone rośliny zasilamy odżywką, np. Terra Cottem. Warto też zastosować szczepionkę mikoryzową do iglaków.

Sierpień i wrzesień to najlepszy okres do rozmnażania drzew iglastych poprzez sadzonki. Najlepiej będą się ukorzeniać młode jednoroczne wierzchołki pędów.

Od drugiej połowy sierpnia rozpoczyna się okres sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną. Sadzimy min. tulipany, hiacynty i lilie. Nieco wcześniej sadzimy rośliny cebulowe, takie jak zimowity i jesienne krokusy, które zakwitną już tej jesieni – około 2 miesiące po sadzeniu.

Skracamy do połowy długości pędy lawendy, dzięki czemu będą zwarcie się rozkrzewiać.

Należy regularnie przycinać silnie rozwijające się rośliny wodne. Dzięki temu utrzymamy stałą zawartość tlenu w wodzie i zapewnimy utrzymanie stawu lub oczka wodnego w czystości.

Przycinamy żywopłoty. Należy je jednak formować bardzo ostrożnie. Szczególnie ważne jest przycinanie żywopłotów z żywotników – jeżeli nie będziemy przycinać tych roślin od samej młodości, w przyszłości będą pozbawione gałęzi w dolnej części. Z iglaków, w drugiej połowie sierpnia (po zahamowaniu wzrostu) po raz ostatni przycinamy też choiny, cyprysiki, cisy, jałowce i modrzewie. W tym miesiącu wykonujemy też ostatnie cięcie żywopłotów z drzew i krzewów zrzucających liście na zimę.

Do końca miesiąca możemy pobierać z drzew i krzewów liściastych sadzonki półzdrewniałe.

Jest dobry czas na dzielenie bylin. Większość przekwitniętych roślin możemy teraz dzielić i przesadzać, zapewniając im odpowiednio dużo czasu na ukorzenienie się przed nastaniem jesieni.

Na miejsca stałe wysadzamy siewki roślin dwuletnich uzyskane z nasion wysianych w czerwcu na rozsadniku. Dotyczy to m.in. bratków, laków, stokrotek i goździków brodatych. Pamiętajmy natomiast, że nie przesadzamy malw, dziewann i dzwonków ogrodowych, których palowy system korzeniowy źle znosi ten zabieg. Najlepiej było je wysiać w czerwcu lub lipcu od razu na miejsce stałe.

Koniec sierpnia jest doskonałym momentem na sadzenie piwonii. Również przesadzanie tych roślin w tym okresie nie wpływa ujemnie na kwitnienie w następnym roku, a rośliny zdążą się dobrze zakorzenić w nowym miejscu przed nastaniem zimy. Pamiętajmy aby rośliny te odmłodzić i zmienić im miejsce po 5-6 latach przebywania na tym samym stanowisku.

Przy wilgotnej i ciepłej pogodzie może wystąpić osutka sosny. Choroba ta objawia się żółknięciem i opadaniem igieł. W takim wypadku rośliny spryskujemy środkami grzybobójczymi w odstępach dziesięciodniowych aż do końca sierpnia. Jeżeli nie chcemy stosować chemii, przydatny będzie biopreparat Biosept 33 SL. Pamiętajmy też aby opadłe igły usuwać i palić. Podczas podlewania roślin nie należy deszczować, a jedynie podlewać wprost na glebę.

Należy doglądać astrów jesiennych. Jeżeli zaatakował je mączniak prawdziwy, należy zastosować preparaty siarkowe lub fungicydy.

Na modrzewiach mogą się natomiast pojawić mszyce z rodziny ochojnikowatych. Zaobserwujemy wówczas na roślinach narośla, przypominające szyszki, tzw. galasy. Galasy trzeba usuwać zanim się otworzą.

Jeżeli chcemy wysiać trawnik, to właśnie nadszedł dobry moment aby to zrobić. Przed zasianiem glebę należy przekopać.

Nie zapominajmy o koszeniu trawnika. Jeżeli w końcówce lata jest bardzo sucho – kosimy nieco wyżej i obficie podlewamy.

Kończymy nawożenie trawnika. Dalsze nawożenie w późniejszym terminie może przyczynić się do gorszego zimowania darni i w konsekwencji utrudnić jej regenerację na wiosnę.

Opracowanie na podstawie:
Mój Ogród, Delta, Warszawa 1993, s. 492 – 501
Mój Piękny Ogród nr 8/99
Działkowiec, nr 8/2003